Šta je Fascija?

Ukoliko, kao i većina ljudi, nemate savršeno telo bez bolova, verovatno želite da naučite kako da poboljšate svoje fizičko zdravlje.

Veliki deo ovoga je razumevanje fascije. Možda se pitate: „Šta je to fascija i kako je povezana sa mojim problemom?“

Odgovor je složeniji nego što mislite. Da vam damo nagoveštaj, fascija je svuda u vašem telu.

U nastavku teksta, saznaćete o ovom suštinskom delu svog bića, kako biste mogli da brinete o njemu i poboljšate svoje zdravlje.

Šta je fascija?

Kao što je već rečeno, fascija je svuda u vašem telu. To znači između mišića, organa, krvnih sudova itd. fascija (fascia) na latinskom znači „traka“, međutim, lakše je posmatrati je kao „čaršav“ jer je to neka vrsta džinovske međusobno povezane mreže.

Fascija je vrsta vezivnog tkiva koja se sastoji od kolagenih vlakana. Ova vlakna su spiralni heliksi, koji omogućavaju širok spektar pokreta. Neki profesionalci razlažu fasciju na različite kategrije, npr. potkožna fascija. Ovo čini razumevanje pomalo zbunjujućim, jer kada imaju posebna imena, posmatraju se kao posebne strukture. Umesto toga, imena su zasnovana na određenoj oblasti koju pokriva džinovska fascija.

Ako uštinete kožu na zadnjoj strani šake, koža se rasteže, ali se ne skida, zar ne? To je zbog fascije koja postoji direktno ispod slojeva kože. Slično tome, ako ste ikada istezali nogu i osetili bol u leđima ili nozi, za to je odgovorna fascija. Ona povezuje sve naše sisteme, ćelije, zbog čega problemi u jednom delu tela mogu uticati na druge oblasti.

Koja je uloga fascije?

Dok smo opisivali fasciju, mogli ste da zaključite koja je otprilike njena funkcija. Fascija obezbeđuje vezu između ćelija i tkiva u celom telu, poboljšavajući funkciju i podršku. Pre nego što smo shvatili ulogu fascije u telu, mislili smo da su naša koža, mišići i kosti odgovorni da nas drže uspravno. U stvarnosti, fascija obavlja većinu posla. Ipak, još uvek ne znamo mnogo o fasciji. Dovoljno je složena da bude sopstveni sistem uz skeletni ili mišićni, ali nedovoljno je istražena.

Na primer, povezuje sve ćelije u našem telu od glave do pete. To znači da postoji potencijal da fascija ima veze sa nervnim sistemom, zar ne? Ukoliko je telo zdravo, fascija omogućava telu da se uvija, savija i kreće bez bolova. Ali naravno, postoje faktori koji uzrokuju da telo bude „nezdravo“ i u tom slučaju znatno otežavaju svakodnevnicu.

Šta je „nezdrava fascija“?

Nezdrava fascija, nije baš prava reč jer donekle implicira da je cela fascija oštećena, što nije tačno. Umesto toga, možemo govoriti o oblastima fascije koje su slabe ili povređene. Ovo se dešava kod:

  • Dehidratacija
  • Nedostatka fizičke aktivnosti
  • Povreda
  • Prekomerne aktivnosti
  • Lošeg sna
  • Lošeg držanja
  • Stresa
  • Nezdrave ishrane

Kako znate da li imate problematična područja fascije?

Verovatno ćete primetiti nedostatak pokreta i nelagodnost. Neki drugi simptomi su:

  • Asimetrično telo (tj. nagnuto na jednu stranu)
  • Nelagodnost u različitim delovima tela (nevezano za određeno mesto povrede)
  • Povreda
  • Nedostatak fleksibilnosti i/ili snage
  • Nedostatak obima pokreta (mobilnost)

Celulit, kako se stvara?

Prvo treba da znate da, pošto se fascija u suštini sastoji od vlaknastog kolagena, može da se zategne i postane ukočena. Zatim, nema istu pokretljivost kao što je imala. Tako se formiraju „čvorovi“. Ovo su tačke na vašem telu koje mogu zvučati hrskavo kada se masirate. To je fascija koja se napreže – ne mišić. Slično, ako je vaša fascija zategnuta, masnoća ispod nje će biti pritisnuta uz nju i vašu kožu. To je kao način na koji uska odeća čini oblik tela vidljivijim u poređenju sa širokom odećom.

Lako je uočiti da problemi sa fascijom mogu dovesti do raznih neželjenih i neprijatnih problema. Srećom, postoje načini da se to popravi i održi zdravim.

Zašto bi trebalo voditi računa o fasciji?

Osim što želite da simptomi prođu što ranije, postoji još nekoliko razloga zašto bi trebalo da vodite računa o ovom ogromnom sloju kolagena u svom telu. Studije pokazuju da je fascija uključena u obnavljanje svake ćelije u vašem telu, uključujući i one povezane sa bolestima i rakom. To znači da briga o vašoj fasciji može pomoći da izbegnete ili da se efikasnije nosite sa bolešću i rakom. Pored toga, kada svoju fasciju održite opuštenom i bez čvorova, dozvoljavate krvi da teče kako treba. To će dovesti do bržeg oporavka od vežbanja i povreda.

Pošto još uvek ne znamo u kojoj meri fascija utiče na vaše blagostanje, trebalo bi da pretpostavimo da ona igra veliku ulogu (na kraju krajeva, pokriva svaki centimetar našeg tela). To znači, da treba voditi računa o njoj.

Kako se brinuti o fasciji?

Tri najvažnija aspekta brige o sebi uopšte (duh ili telo) su dovoljno odmora, vode i zdrave hrane. To znači da dobijate dnevnu količinu sna, tečnosti i vitamina, minerala i korisnih svojstava koja su vam potrebna iz hrane. Nebriga o sebi u bilo kojoj od ovih oblasti može dovesti do stresa, povreda, pa čak i bolesti.  Pored toga, jednako važni faktori za brigu o svom telu jesu redovno kretanje i pravilno držanje. Ovo uključuje i istezanje i upotrebu rolera na određenim regijama. Obe stvari su oblici miofascijalnog opuštanja, što znači da opušta i leči vašu fasciju.

Postoji mnogo razloga da se redovno istežete bez obzira na vaš nivo fizičke aktivnosti.  Međutim, nije sve u kretanju. Nešto sedeće što možete da uradite za svoju fasciju i opšte blagostanje je redovan odlazak u saunu. Provedeno vreme u sauni povećaće puls, uzrokujući da krv teče brže i da se telo brže zaceljuje.

Sada kada znate više o svojoj fasciji, trebalo bi da se osećate više odgovorno prema svom telu. Donesite zdrave odluke i počnite da brinete o vašoj fasciji. Možda ćete biti iznenađeni koliko brzo vaši zdravstveni problemi počinju da se rešavaju. Nudimo potpomognuta aktivna istezanja koja vam mogu pomoći na vašem putovanju. Proverite šta nudimo, posetite naš centar za istezanje i nastavite da čitate naš blog.

+381 60 075 570 3