Mišić u sebi sadrži mnogo mišićnih vlakana i zapravo samo istezanje zavisi od toga koliko mišićnih vlakana će biti istegnuto. Neka mišićna vlakna kreću prva da se istežu, a tek u daljoj fazi pokreta se uključuju i druga. Istezanje će omogućiti održavanje pravilnog odnosa između vlakana, smanjenje mogućnosti slepljivanja i stvaranja priraslica prilikom neaktivnosti, nakon povrede itd.
Postoje dve ključne strukture unutar naših mišića koje se nazivaju proprioceptori. Njih u telu ima više ali ova dva će biti ključna za našu temu o istezanju. Proprioceptori su strukture, odnosno receptori, koje se nalaze unutar mišićnog tela i pomažu mu da detektuje određene promene prilikom pokreta. S obzirom da se bavimo PNF istezanjem, što je skraćenica od “proprioceptivna neuromuskularna fasilitacija”, više nego jasan je značaj proprioceptora.
Jedan od njih naziva se “neuromišićno vreteno” i nalazi se unutar samog tela mišića. Ova struktura je tu da registruje promenu dužine mišića kao i brzinu kojom se to dešava. Ako se mišićna vlakna naglo previše istegnu, ova struktura će poslati informaciju našem nervnom sistemu da mišiću treba zaštita od prekomernog istezanja, i komanda će biti da se mišić naglo skrati i zaštiti. Upravo zbog toga je važna brzina istezanja. Ukoliko to uradimo naglo, efekat će biti suprotan, umesto relaksacije, doći će do stvaranja tenzije, jer je naš organizam sjajno formiran da nas zaštiti. Takođe ova strukutra je tu da stalno prilagođava dužinu i tenziju mišića da i u mirovanju bude u adekvatnom odnosu.
Drugi proprioceptor naziva se “Goldžijev tetivni organ” i po samom nazivu govori da se nalazi na spoju između tetive i mišića i on je tu da registruje količinu tenzije. Kada se mišić izdužuje, dužina njegove tetive se smanjuje, i obrnuto, pa će ovaj receptor da registruje količnu tenzije na tom spoju, i da reguliše da je ne bude previše i da ne dođe do povrede.
PNF istezanje upravo deluje na ove strukture u cilju da prilagodi njihovu funkciju tako da dozvole da se mišić istegne malo više, bez mogućnosti povrede. Naravno, zato je veoma važno pravilno izvoditi ovu tehniku kako ne bi došlo do potpuno pogrešnih efekata i povrede mišićno-tetivnog tkiva.