Torakalni deo kičme

Ukoliko radite vežbe istezanja gornjeg dela leđa, verovatno se pitate koje su anatomske komponente gornjih leđa i zašto često baš ova regija biva pogođena spazmom mišića i ograničenjem obima pokreta. Određene informacije o gornjem delu leđa, poznatom kao torakalni deo kičme, pomoći će vam da shvatite koji su mogući faktori koji dovode do pojave bola i ukočenosti.


Šta je torakalni deo kičme?
Kičmeni stub sastoji se od tri glavne regije:

  • Cervikalne (vratne)
  • Torakalne (grudne)
  • Lumbalne (slabinske)
  • Torakalni deo kičme odnosi se na regiju u gornjem delu leđa i abdomena. Mišići ove regije učestvuju u brojnim dnevnim aktivnostima kao što su pokreti ruku, savijanje trupa, kao i održavanje uspravnog stava. Torakalna kičma sastoji se od velikog broja kostiju, tetiva, i ligamenata spojenih u razne zglobove koji su odgovorni za stanje pokretljivosti te regije i takođe za vaš osećaj prilikom tih pokreta. Ukoliko postoji neki problem, neminovno je da će pokretljivost biti limitirana i doći će do pojave simptoma u vidu ukočenosti i bola što će direktno uticati i na vaše raspoloženje.
    Ovaj deo kičme odgovoran je i za potporu gornjeg dela ljudskog tela. Dvanaest pršljenova koji čine ovu regiju se obeležavaju numerički od T1 do T12 od gornjih ka donjim, uzimajući u obzir da je gornji deo bliži vratu. Povreda bilo kog od ovih pršljenova može izazvati ozbiljne probleme kao što su oštećenje nerava, senzitivnih i motornih, teškoće pri hodanju, ili čak u ozbiljnijim povredama i potpunu oduzetost tj. paralizu delova ispod oštećenog pršljena.

Koje su uloge i funkcije torakalnog dela kičme?


Dve najbitnije uloge torakalnog dela kičme jesu da štiti kičmenu moždinu i da bude oslonac grudnom košu. Ova regija postoji da obezbedi stabilnost, dok lumbalna i cervikalna kičma obezbeđuju više pokretljivost. Torakalni pršljenovi, naslaganih jedan na drugi, čine osnovu čvrstine naše kičme. Ovi koštani lukovi kreiraju šuplji zaštitni prostor za kičmenu moždinu i pružaju oslonac vratu, grudnom košu, mekom tkivu i drugim strukturama.
Grudni koš je stabilizovan torakalnim delom kičme sa zadnje strane. On obrazuje koštanu strukturu oko vitalnih organa kao što s u srce i pluća, u vidu njihove zaštite. Ponekad, bol u gornjem delu leđa i bol u grudima nisu previše zabrinjavajući. Imajući u vidu da je torakalna kičma veoma blizu vitalnih organa, uvek je dobra odluka posetiti lekara ako imate neki od tih problema.