Trigger points

Triger tačke

Triger tačke su visoko osetljive tačke u mišiću koje se javljaju onda kada je mišić najviše opterećen ili oštećen. Kada su aktivne, triger tačke mogu izazvati: bol, ograničenje pokreta, probleme sa cirkulacijom, probleme sa nervnim sistemom i pojavu slabih i krutih mišića. Aktivna triger tačka izaziva spazam mišića i njegovo skraćenje. Mogu biti aktivirane i zbog prisustva stresa, emotivnog ili fizičkog. Kada postoji i hroničan bol, znači da su triger tačke konstantno upaljene i javlja se stalan krug bol-spazam-bol. Triger tačke koje su aktivne dugačak vremenski period stvara nervni put koji nastoji da ih pojača.

  1. Matriks triger tačke su one koje najčešće nastaju onda kada je mišić prvi put oštećen i ponekada će uputiti na bol u drugim regijama.
  2. Satelitske triger tačke nisu aktivne pri direktnom pritisku. One se aktiviraju kao rezultat aktiviranja Matriks triger tačaka i izazivaju skraćenje mišića.

Mioterapija po Boni Pruden je tehnika koja ima za cilj relaksaciju mišićnog spazma, poboljšanje cirkulacije i otklanjanje bola. Da bi se otklonile triger tačke, vrši se pritisak na mišić koji traje nekoliko sekundi. Pritisak može da se vrši prstom, laktom ili kolenom, u zavisnosti od veličine regije i same triger tačke. Uspeh ove metode zavisi još i od specifičnih korektivnih vežbi koje se daju nakon primene ove metode i oslobadjanja mišića. Ovu tehniku relaksacije razvijena je 1976. godine i ona se zasniva na deaktivaciju triger tačaka pomoću ishemičnog pritiska. Ona je osmislila mapu tela koja će pomoći otkrivanju i lociranju triger tačaka za odredjene delove tela. Triger tačke se lociraju pomoću blagog pritiska na mišiće koji će detektovati tačke velike napetosti. Pritisak se zadržava 5-7 sekundi i determinisan je velikim delom od strane pacijenta kojem se sprovodi ova metoda. Pacijentu se postavlja pitanje da na skali od 1-10 opiše bol koji oseća, gde 1 označava da je bol veoma malog intenziteta ili ne postoji, a broj 10 označava neizdrživ bol. Po pravilu, bol bi trebao da na skali bude 6-7. Sama jačina bola zavisiće od tačke do tačke na različitom delu tela i od samog subjektivnog osećaja pacijenta. Nakon što je taj odredjeni deo tela oslobodjen triger tačke, radi se pasivno istezanje kako bi pomoglo mišiću da se vrati na svoju prvobitnu dužinu. Pacijentu se daju korektivne vežbe da radi kod kuće kako bi opusti mišiće od spazma i bola.